21.3.09

Warsztaty szkutnicze fundacji: Budujemy DOBRE łodzie

Wisła Lubelska to najpiękniejszy i najbliżej w stosunku do naturalnego stanu zachowany odcinek Wisły. Rzeka wpisana jest ściśle w historię tych ziem - zawsze odzwierciedlała i uzupełniała to, co działo się na terenach, przez które przepływa. To co uderza obecnie, to niemal zupełna pustka na Wiśle.


fot. Wojtek Holnicki

Dlaczego nikt nie chce żeglować po tej wspaniałej rzece? To prawda, jest to wymagające żeglarstwo.
Problem jednak tkwi gdzie indziej: współcześnie rozpowszechniony wzorzec żeglarstwa narzuca pojmowanie go jako domeny z jednej strony kosztownej i zaawansowanej techniki, a z drugiej luksusu.

W rzeczywistości żeglarstwo nie jest zastrzeżone dla nikogo . Można je z powodzeniem uprawiać nie ponosząc wielkich kosztów, a amatorska budowa łodzi nie musi trwać latami. Przyjrzyjmy się bliżej kategorii zwanej "instant boats". "Instant" znaczy tu "do błyskawicznego wykonania". Rzeczywiście, są miedzy nimi projekty
możliwe do ukończenia w jeden tydzień. Jest wielu wysoko wykwalifikowanych konstruktorów robiących takie projekty, i tysiące ludzi na całym świecie budujących takie łódki. Łódka „instant” jest łódką, która uzyskuje właściwy kształt już w momencie wiązania ze sobą wyciętych ze sklejki elementów. Nie wymaga obecności wtajemniczonych szkutników ani rytuału budowy na ławie montażowej. Z łodzi typu „instant” można też natychmiast korzystać: sprawdzona reguła mówi, że im mniejsza łódź, tym więcej pływania.

Oto punt projektu Jima Michalaka podczas rejsów po Jeziorce w Konstancinie i po Wiśle.

fot. Bogdan Zych

fot. Wojtek Holnicki

Fundacja "Na Dobre" nie zamierza ignorować faktu, że Wisła jest od Dobrego na wyciągniecie ręki. Że obok przepływa Chodelka, a wokoło jest wiele rozległych stawów. Chcemy zachęcić Was do budowy własnych łodzi, budowy błyskawicznej, bo ważniejsze od budowania łodzi jest z nich korzystanie. Ale samo budowanie to też przygoda, po której z duma będziecie mogli powiedzieć, że zbudowaliście własną łódź...

Chcemy zaprosić Was na warsztaty szkutnicze, gdzie w ciągu 6 dni zbudujecie pod okiem instruktora własne łodzie, i przez 3 następne odbędziecie podstawową praktykę na rzece. Tygodniowe warsztaty - wczasy pod Kazimierzem Dolnym odbędą się w tym roku w terminie od 26 lipca do 2 sierpnia. Jeśli będziecie mieli typowy dla mieszkańców miast problem - brak miejsca na przechowywanie łodzi - możemy go wspólnie rozwiązać. Po prostu zostawicie u nas Wasze łodzie na przechowanie - może ze zgodą na użyczenie do działań Fundacji - i zawsze będziecie mogli wpadać do Dobrego, żeby penetrować w niezwykły sposób niezwykłe miejsca.

Wkrótce przedstawimy tutaj więcej szczegółów, i zaprezentujemy łodzie, o których myślimy.

A w ogóle, to sezon nawigacyjny 2009 już się rozpoczął:
http://rowingforpleasure.blogspot.com/2009/03/rowing-in-poland.html


Autor: Wojtek Bagiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz